Türlerin Yaşam Hakkı programında Hayvan Hakları Kanununa Doğru

Şubat ayı boyunca, 94.9 Açık Radyo’da “Türlerin Yaşam Hakkı” programında Işıl Karaelmas ile, TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu raporunun geçtiğimiz yıl Ekim ayında Meclis’e sunulmasının ardından, uzun süredir beklenen hayvan hakları kanununda gelinen noktayı, TBMM’de milletvekilleriyle yaptığımız görüşmeleri ve yasama sürecine dair ilettiğimiz talepleri konuştuk.

Hayvanat bahçeleri, yunus parkları, hayvanlı sirkler ve kürk çiftliklerinin yasaklanmasından pet shoplara, ölüm ve tecrit kampları olarak nitelendirdiğimiz hayvan barınaklarına, “tehlikeli ırk” olarak yaftalanan köpek türlerine, canlı hayvan ticaretine ve hayvana yönelik şiddet eylemlerinin cezasız kalmasına kadar pek çok konu başlığını dört farklı bölümde ele aldık; talep ve endişelerimizi aktardık. 

29 Ocak, 5 Şubat, 12 Şubat ve 19 Şubat’ta gerçekleştirdiğimiz program kayıtlarının tamamına Spotify‘dan ulaşabilir, 2010’dan bu yana kapatılması ve yasaklanması için mücadele verdiğimiz yunus parklarına (ve hayvanat bahçelerine) dair ayrıntılı içeriği ise 2. bölümde bu bağlantıdan dinleyebilirsiniz.

Hazırlayan ve sunan: Işıl Karaelmas

Program konukları: Yunuslara Özgürlük Platformu & Hayvan Hakları İzleme Komitesi – Öykü Yağcı, Hayvanlara Adalet Derneği – Av. Melike Özdemir Ballı, Hayvan Hakları ve Etiği Derneği & Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nden Fatma Biltekin (Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu bileşenleri)