Balina eğitmenlerinden itiraf: Korkunç acı çekiyorlar

Daha önce Blackfish adlı belgeselde de çarpıcı açıklamalarda bulunan ve yıllarca balinalarla akvaryum şovları yapan iki eğitmen İngiliz basınına korkunç itiraflarda bulundu. Vicdan azabı içinde yaşadıklarını belirten eğitmenler; uyuşturucu ilaç verilen, açlıkla terbiye edilen balinaların acı içinde öldüğünü anlattı. Balina eğitmenleri John Hargrove ve Jeffrey Ventre, görkemli akvaryum şovlarının arkasındaki korkunç gerçekleri anlattı.

“Vicdan azabı çekiyoruz”

Balinaları eğitmek için uyuşturucu (valium gibi sakinleştirici) ilaçlar kullandıklarını ve onları aç bıraktıklarını belirten Hargrove ve Ventre; “Yaptıklarımızın vicdan azabını çekiyoruz” dedi.

Eğitmenler, esaret altındaki balinaların çektikleri işkenceler nedeniyle ülser gibi hastalıklara yakalandıklarını ve korkunç acılar çektiklerini söyledi.

“Unutamıyorum”

Ventre, “17 yıl bu işi yaptım. Gördüklerimi unutamıyorum. Onların bir havuzda mutlu olması mümkün değil” diye konuştu. Hargrove ise “Balinaları her şeyden çok seviyorum. Artık onların koşullarının iyileştirilmesi için çalışarak içimi rahatlatmaya çalışıyorum” dedi.

Eğitmenler ayrıca esaret altındaki yunus ve balinaların kronik stres ve sıkıntı nedeniyle kendine zarar verme davranışları gösterdiğinden, eğitmenlere ve ziyaretçilere karşı agresyon gösterdikleri sayısız örneğe şahit olduklarından bahsettiler.

Türkiye’de çalışmış olan eski yunus eğitmeni esaret gerçeğini anlattı

Eski yunus eğitmeni Melisa Sevim de Yunuslara Özgürlük Platformu olarak 2011’de yaptığımız röportajda tutsak yunusların deniz parklarında neler yaşadığını anlatmıştı: “Hayvanların insanlara bağımlı hale getirildiği, gerçekten ‘bitirildiği’ bir ortam esaret.”

Kaynak: Posta gazetesi & UsaToday