Basına ve Kamuoyuna Önemle Duyurulur

Çeşitli yayın organları aracılığıyla hakkımızda suç duyurusunda bulunacağını ve change.org/TuzlaMarinaHayvanHapishanesi adresinde dile getirdiğimiz kampanya konusu iddiamızın mesnetsiz olduğunu açıklayan ViaProperties yetkililerine, basın mensuplarına ve kamuoyuna duyurumuzdur.

BASINA VE KAMUOYUNA ÖNEMLE DUYURULUR

6 Temmuz 2015 tarihinde change.org/TuzlaMarinaHayvanHapishanesi adresinde başlattığımız imza kampanyası sonrasında ViaProperties yetkilileri tarafından basın mensuplarına gönderilen açıklamada kampanyamızın bir “karalama kampanyası” olduğu belirtilmiş, misyonumuz gereği Anayasal hakkımız olan kamuoyu bilgilendirme ve kamuoyu yaratma çabalarımız itibarsızlaştırılmaya çalışılmıştır.

10 Eylül 2014’ten bu yana Tuzla Marina ve AVM projesinde yer alması planlanan yunus parkına dair Yunuslara Özgürlük Platformu olarak attığımız tüm adımlar yasal, oluşum amaç ve sorumluluklarımıza uygun ve şeffaf olmakla birlikte, konuyla ilgili resmi kurumlara yönelik bilgi edinme başvuru belgelerimiz ve sorularımız, fotoğraflar ve ekran görüntüleri eşliğinde en başından beri web sitemizde (www.yunuslaraozgurluk.com) ve sosyal paylaşım sitelerinde kamuoyuyla paylaşılmıştır.

Bugün, ViaProperties yetkilileri tarafından basın mensuplarına gönderilen ancak gerçekleri yansıtmaktan çok uzak olan ve hayvan haklarına dair samimiyetsiz bir dille kaleme alınmış olan açıklama metni üzerinden ilerleyerek, kampanyamızın haksız iddialar üzerine kurulu olmadığını, aksine, yunus parkı ve gösterisinin yer aldığı, Tuzla Belediyesi’nin resmi web sitesindeki ve YouTube hesabındaki “ViaProperties imzalı” videoları ve basında çıkan haberleri kaynak göstererek dikkatle hazırlandığını ilgili mecralara bir kez daha sunuyoruz. Yunuslara Özgürlük Platformu ihbar, medyada yer alan haberler, bilgi edinme başvuruları ve araştırmalar neticesinde aldığı bilgileri, tecrübesiyle birleştirerek elde ettiği sonuçlar ve anayasal hakları çerçevesinde hareket etmektedir.

ViaProperties şirketinden, aşağıda ayrıntıları ve belgeleriyle sunduğumuz ViaProperties imzalı, yunus gösterisinin yer aldığı proje tanıtım videolarını inceleyerek, yunuslaraozgurluk@gmail.com adresine veya web sitemizdeki iletişim formuna yazılı bir açıklama göndermelerini ve yunus parkının projeden çıkarıldığını kurumsal olarak beyan etmelerini ve ilgili belgeleri tarafımıza göndermelerini bekliyoruz. Tarafımıza tanıtım videolarında yer alan yunus parkının iptal edildiğine dair ilgili şirket ve kamu kurumlarından yazılı bilgi ve belge ulaştığında gerekli güncellemeyi yaparak kampanyamızı dönüştürecek, hayvanat bahçesinin ve tematik akvaryumun iptali istemimizi sürdüreceğiz. Aksi takdirde, bu videolar referans olarak alınacak, kaynak gösterilecek ve kampanya doğal olarak bu haliyle devam edecektir.

Bununla birlikte, ViaProperties tarafından yapılan açıklamada Tuzla Marina ve AVM projesinin “canlılara ve doğaya saygılı, hayvan haklarını gözeten doğa dostu” bir yapı olduğu ifade edilmiştir. ViaProperties Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar tarafından basına verilen demeçlerde ise bir hayvanat bahçesi ve tematik akvaryum inşasının sürdüğü dile getirilmiştir. Buradaki çelişkiyi kamuoyunun takdirine bırakmakla birlikte konunun sadece yunus parkına indirgemesine izin vermiyoruz. Yunuslara Özgürlük Platformu, deniz kaplumbağalarından köpek balıklarına, kaplanlardan sürüngenlere kadar, tür ayırt etmeksizin hayvanların doğal yaşam ortamlarından koparılarak ömür boyu hapse mahkum edildiği ve cansız birer obje gibi insanların eğlencesi adına kafesler ve cam fanuslar ardında sergilendiği, hayvanat bahçeleri ve tematik akvaryumları da ticari menfaatler doğrultusunda geliştirilen, eğitim kisvesi altında hayvan sömürüsü ve köleliğini yeni nesillerin zihninde meşrulaştırmaya çalışan esaret merkezleri olarak değerlendirmektedir. Hayvan sömürüsüne hizmet etmeyen, görüntü destekli pek çok alternatif mevcutken, hayvan ticaretiyle beslenen, sayısız hak ve hukuk ihlallerine neden olan ve insanlar için eğlence – hayvanlar için işkence merkezlerine dönüşen hiçbir yeni tesis artık inşa edilmemelidir.

Projede yer alan yunus parkı, hayvanat bahçesi ve tematik akvaryum iptal edilmediği takdirde, Tuzla Marina ve AVM Projesi, kamuoyu nezdinde hayvan hapishanesi olarak görülmeye devam edecektir. Çünkü hiçbir hayvan, insanları eğlendirmek veya eğitmek amacıyla dünyaya gelmemektedir. Her türün doğuştan gelen ve esnetilemeyen hakları vardır. Şartlar ve gerekçeler ne olursa olsun, hayvanların teşhir edilen mal olarak muamele gördüğü bu tür “modern köle pazarları” meşrulaştırılamaz, kabul edilemez. İnsanın böyle bir hakka sahip olduğu algısı ve yanılgısı üzerinden artık 21. yüzyılda zulümle beslenen ticarethaneler açılamaz. Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi’nden 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na kadar ilgili ulusal ve uluslararası mevzuat da, en temel maddeleriyle bu etiğe vurgu yapmaktadır.

Açıklamalar ve Belgeler

10 Eylül 2014:Yunus Parkları Kapatılsın Facebook sayfamıza gelen ve harekete geçmemizi sağlayan ilk ihbar ve ekran görüntüsü (ihbarı yapan takipçimizin kişisel bilgilerinin gizliliğini esas alarak isim, soyadı ve profil fotoğrafını gizliyoruz)

10 & 24 Eylül 2014: Metinlerin ve videoların başvurumuzu takiben online mecralardan kaldırılma ihtimaline karşı, 10 Eylül ve 24 Eylül 2014 tarihlerinde Tuzla Belediyesi’nin resmi web sitesinden ve YouTube hesabından alınmış, ViaProperties imzalı proje tanıtım videosunun ekran görüntüleri ve videonun kendisi (youtu.be/GdwAGSiKq5M)

* Yunus gösterileri ve bu gösteriler için ayrılan alan, videonun 3’üncü dakikasından itibaren 30 saniye boyunca rahatlıkla görülmektedir. ViaProperties imzası ise videonun sağ alt köşesinde yer almaktadır; her ikisi de kırmızıyla işaretlenmiştir.

Aynı video, 7 Temmuz 2015 itibarıyla Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’nın YouTube kanalında halen yer almaktadır. Videonun altındaki “hakkında” bölümünde ise şu bilgiler yer almaktadır: “Published on 25 Aug 2013- 520.00m2 alanda, Dünyanın birkaç eğlence merkezinden biri, alışveriş alanları ve otel ile 840 tekne kapasiteli Marina.En az 2500 kişiye iş imkanı, Yıllık 25 milyon ziyaretçi ile Mart 2015 de açılış.” (youtube.com/channel/UC8Di2HBOCFbYHjDUAOGcLlA/videos) & (youtu.be/f0BXgdiUY8Y).

Videonun bu hesaplardan silinmesi ihtimaline karşılık Tuzla Belediyesi web sitesinden, YouTube hesabından ve Şadi Yazıcı YouTube kanalından alınmış ekran görüntüleri, kırmızı halkalarla işaretlenmiş haliyle aşağıdadır.Ayrıca video Özgür Yunuslar YouTube kanalına yüklenmiştir: (youtu.be/7QaMPYxrkEE)

24 Eylül 2014: ViaProperties ile işbirliği halinde projeyi yürüten Tuzla Belediyesi, İBB ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kamu kurumlarına yönelik hazırladığımız ve TBMM Çevre Komisyonu üyeleri dahil olmak üzere 24 Eylül 2014 tarihinde vatandaşlık haklarımız doğrultusunda 11 adet soru sorarak gönderdiğimiz, fakat bugüne kadar hiçbir kurumdan yanıt alamadığımız resmi bilgi edinme başvuru metnimizhttp://www.yunuslaraozgurluk.com/tuzla-marina-projesi-avm-bayraktar-yunus-parki-protesto

Bu tarihten sonra ise Tuzla Belediyesi web sitesi, bizim takip ettiğimiz ve gördüğümüz kadarıyla en az iki kez aynı link üzerinden güncellenerek sayfadaki metinler ve videolar değiştirilmiştir. Bu ihtimale karşı aldığımız ekran görüntüleri de kamuya açık şekilde web sitemizde ilgili bağlantılar altında en başından beri paylaşılmıştır.

11 Haziran 2015: Tuzla Belediyesi – “Akvaryum 2016’ya kaldı” (güncelleme – Bkz. ekran görüntüsü ve Tuzla Bld. adres çubuğu)

Şubat 2015 – Hayvanat bahçesi ve akvaryum yapılıyor http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/28147677.asp
19 Mayıs 2015 – Akvaryum 2016’da http://emlakkulisi.com/viaport-marinanin-otel-ve-akvaryumu-2016da-acilcak/375168

Kampanyamız, web sitemiz ve sosyal ağlarımız aracılığıyla ilk günden bu yana kamuoyuyla paylaştığımız tüm bu bilgi ve belgeler, ViaProperties yetkilileri tarafından iddia edildiği gibi “karalama kampanyası”nın bir parçası değil, resmi kurumların web siteleri ve basında yer alan içeriklerin kaynak alınarak sunulduğu referanslar ve çıkış noktamızdır.

Bu sebeple ViaProperties şirketinin açıklamasında yer verdiği “ticari itibarı zedeleyen haksız iddialar” ifadesinin gerçekliği yansıtmadığını bir kez daha vurguluyoruz. İddialar ViaProperties imzalı görüntüler ve demeçlerle kanıtlanmış bu verilerin ışığında ortaya konmuştur. Kampanyaya konu olan hayvanları tutsak edecek tüm tesisler, projeden acilen çıkarılmalı, çocuklar ve gençler için “ticari olmayan” faydalı alanlara dönüştürülmelidir. Bu plan ve değişiklikler ise kamuoyuna ve tarafımıza şeffaf bir şekilde belgeleriyle açıklanmalıdır.

08.07.2015

Yunuslara Özgürlük Platformu

E-posta: yunuslaraozgurluk@gmail.com

Web: yunuslaraozgurluk.com

Facebook: facebook.com/yunuslaraozgurluk

Twitter: twitter.com/ozguryunuslar

YouTube: youtube.com/ozguryunuslar