Sıra Bodrum Yunus Parkı’nda!

www.change.org/bodrumyunusparkinahayir

Bodrum Yunus Parkı derhal kapatılsın, yunuslar ve diğer deniz memelileri koruma altına alınsın! #yunuslaraozgurluk

27 Aralık 2011’de Yunus Parkları Kapatılsın sayfamıza gelen bir ihbar sonucu Bodrum-Güvercinlik’teki yunus parkına üç yunus getirildiğini öğrendikten sonra, 5 m2’lik ağlarla çevrilmiş bir deniz hapishanesine kapatılan tutsak yunuslar için hak ve hukuk ihlallerine karşı ProWal ve WDSF ile birlikte harekete geçmiştik. Bir süre sonra, tüm tepkilere, yasal başvurulara ve medyada çıkan haberlere rağmen, tutsak yunuslara bir mors ve iki deniz aslanının da eklendiğini öğrenmiştik.

Gemiler ve kamyonlarla tesise nakledilen bu hayvanlar, “içkili lokanta” ruhsatı olan bir ticari işletmede, yüksek sesli müzik ve kalabalıklar eşliğinde gösterilere zorlanmış, açlıkla terbiye edilmiş ve deniz içindeki ufacık kafeslere hapsedilmişti. Bu esaret hala sürüyor! Üstelik, 2012’de Kaş Yunus Parkı’ndan getirilmiş tutsak iki yunus ile birlikte…

Şu anda Bodrum Yunus Parkı, Kırım Haber Ajansı’nın detaylı araştırmasına ve haberine göre, Ukraynalı Razvaga şirketinden kiraladığı üç yunus, bir mors ve iki deniz aslanını bir yılı aşkın süredir geri vermediği için şirketle davalık olmuş durumda. Hayvanlar için gereken CITES belgelerinde ise, Türkiye’nin CITES nezdinde kınanmasına yol açacak ciddi usülsüzlükler var. Tesisin deniz içine kurduğu kafesler ve tesisi gizlemek üzere tepeye ördüğü duvar gibi diğer kaçak yapıların inşaası için de yetkili kurumların izin vermediği biliniyor.

Hayvan hakları ihlallerinin ve oluşturduğu etik sorunların yanı sıra, Bern, CITES gibi uluslararası sözleşmelere ve T.C. yasalarına aykırı faaliyetlerde bulunan bu yunus gösteri merkezinin tamamen kapatılması için, Yunuslara Özgürlük Platformu olarak Yaban Hayatı Eylem Grubu Başkanı Emekli Büyükelçi Süha Umar, Antalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu, Ric O’Barry’s Dolphin Project ve Alman Yunus ve Balina Koruma Kuruluşu WDSF ile birlikte yasal düzeyde bir kez daha harekete geçiyoruz. Buket Uzuner ve Bana Göz Kulak Ol Derneği (BGKO) ile ortaklaşa başlattığımız imza kampanyası da www.change.org/bodrumyunusparkinahayir bağlantısı üzerinden 14 Mart’ta devreye girdi ve ilk 24 saatte 4500’ü aşkın imza aldı.

Suç duyurularından imza kampanyalarına, Bodrum’daki eylemlerden CITES Kurulu’na göndereceğimiz resmi şikayet başvurularına kadar boykotumuzun tüm aşamalarını yunuslaraozgurluk.com web sitemizden, twitter.com/ozguryunuslar hesabımızdan ve facebook.com/yunuslaraozgurluk sayfamızdan bildireceğiz.

Fethiye, Kaş ve İzmir’deki yunus parkı girişimlerinde olduğu gibi Bodrum Yunus Parkı’nın tamamen kapanmasını sağlamak için sizin de desteğinizi bekliyoruz!

Siz ne yapabilirsiniz?

a. www.change.org/bodrumyunusparkinahayir adresinde Buket Uzuner ve Bana Göz Kulak Ol Derneği (BGKO) ile birlikte açtığımız imza kampanyasına adınızı ekleyip çevrenizle paylaşabilir, özgürlük mesajımızı daha geniş kitlelere yayabilirsiniz! Bu sayede Bodrum Yunus Parkı’nın Türkiye’de emsal teşkil edecek, kapatılan üçüncü yunus parkı olmasını sağlayabilirsiniz!

b. Aşağıdaki metni, tarih, isim-soyad, T.C. kimlik no ve şehir-ülke bilgilerinizi ekleyerek, ilgili haber ve bağlantılar ile beraber, bilgiedinme@basbakanlik.gov.tr, bimer@basbakanlik.gov.tr adresine e-posta olarak yollayıp gelen yanıtları bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

Muğla ili Bodrum ilçesi Güvercinlik beldesinde, Orman Bakanlığı’ndan (T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı) kiralanmış C sınıfı mesire yeri alanında, bir süreden beri “İçkili Lokanta” ruhsatı ile faaliyet gösteren Dolphin Park işletmesindeki deniz memelilerinin yasal statüsünün, etik sorunların ve hayvan hakkı ihlallerin yanı sıra, Türkiye’de yürürlükte olan mevzuata ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere (CITES ve 1979 BERN) aykırı olduğu anlaşılmaktadır.

Yunuslara Özgürlük Platformu’nun 6 Mart 2014 tarihinde ilgili bakanlıklar ile BİMER’e özetlediği ve belgeleriyle kanıtladığı yasal durum, bu usulsüz ithalatın ve hayvan ticaretinin Türkiye’nin CITES tarafından birden fazla gerekçeyle kınanmasına ve tesis işletmecilerinin yasal yaptırım ile karşılaşmasına yol açacağını göstermektedir.

Bu nedenle yunus gösteri merkezlerinin ahlaki sorunlarına ek olarak, yasalara ve uluslararası sözleşmelere aykırı faaliyetler dikkate alınarak;

1. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilmiş olan tüm CITES belgelerinin ivedilikle iptali;

2. Bu durumun Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı’na bildirilerek gerekli hukuki yaptırımların uygulanması;

3. Faaliyetini yasadışı ve izinsiz olarak sürdüren tesisin yunus parkı bölümünün, “içkili lokanta” ruhsatını veren Bodrum Belediyesi Başkanı Mehmet Kocadon tarafından ve ilgili bakanlıkların girişimiyle tamamen ve bir daha açılmamak üzere kapatılmasının sağlanması, deniz içinde kaçak olarak inşa edilen tüm iskele ve kafeslerin bütünüyle imha edilmesi;

4. Yunusların (2012 yılında Kaş Yunus Parkı’ndan Güvercinlik’e gizlice getirilmeye çalışılan, ancak basına yansıyan ve halen orada olan iki adet yunus da dahil olmak üzere) ve parkta bulunan diğer deniz memelilerinin ivedilikle 5199 sayılı Kanun’un 24. maddesi gereğince, Türkiye’de ilgili bakanlıkların belirleyeceği insandan uzak korunaklı bir alanda, deniz memelileri uzmanları ve uzman deniz memelisi veteriner hekimlerinin kontrolü altında bir rehabilitasyon merkezinde denetim, gözetim ve koruma altına alınmasının sağlanması;

5. Yunus parklarında eğitimler aç bırakma sonrasında yiyecek ile ödüllendirmeye dayalı olduğu için gösteriler zamanında yunusların ve diğer deniz memelilerinin tam olarak doyurulmadıkları bilinmektedir. Ayrıca gösteriler çoğu zaman üstü açık havuzlarda yapılmakta ve türler doğal duruşları dışında durdukları için çoğu zaman güneş yanıklarına maruz kalmaktadır. Bununla birlikte, bu tesislerdeki hayvanlar ufacık kafeslere, klorlu beton havuzlara ve ağlarla çevrili daracık deniz alanları içinde özgürlüklerinden ve doğal yaşam ortamlarından mahrum bırakılmaktadırlar. Bu nedenle 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 14. Maddesi (a) bendindeki “Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek” hükmü gereğince, tesis sahibine/işletmecisine cezai yaptırım uygulanması

gerekmektedir.

Bu adımların ise, yeni yunus parklarının açılmasına engel olacak, varolanların tek tek kapatılmasını sağlayacak ve Doğu Akdeniz’de bir ilk olacak deniz memelileri rehabilitasyon merkezinin acilen açılmasına zemin hazırlayacak yasal düzenlemeleri de beraberinde getireceğini umuyorum. Yunuslara Özgürlük Platformu ile birlikte sonuna kadar bu sürecin takipçisi olacağım.

Başvurumun, vatandaşlık haklarım doğrultusunda yasal süre içinde değerlendirilmesini ve aşağıda belirttiğim e-posta adresime atılan adımlar ile ilgili olarak bilgi verilmesini talep ediyorum.

İsim-Soyad:

T.C. Kimlik No:

Tarih:

Şehir-Ülke:

E-posta adresi:

Dağıtım

T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı

T.C. Dışişleri Bakanlığı

T.C. Maliye Bakanlığı

T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı

T.C. Sağlık Bakanlığı

Muğla Valiliği

Bodrum Belediyesi

Bodrum Kaymakamlığı

Mumcular Belediyesi

İLGİLİ HABER VE BAĞLANTILAR

1. Bodrum Yunus Gösteri Merkezi işletmecisi İsmet Parmak’ın hayvanları geri göndermemesi üzerine davalık olduğuna dair Kırım Haber Ajansı’nın haberi:

a. http://qha.com.ua/paylasilamayan-yunuslar-122637tr.html

b.http://qha.com.ua/izza-biznesrazborok-ukrainskie-jivotnie-3-mesyats-jivut-v-turtsii-122534.html

2. Kaş Yunus Parkı kapatılmadan önce 2012’de Kaş’tan Bodrum’a gönderilen iki yunus ile ilgili haberler:

a. http://www.haberler.com/kas-ta-parktaki-yunuslardan-ikisi-bodrum-a-3720108-haberi/

3. Yunuslara Özgürlük Platformu’nun bugüne kadar konuyla ilgili yaptığı başvuruların yalnızca bir bölümü:

a. http://yunuslaraozgurluk.com/yunuslar-bodrum-guvercinlik-boykotu

b. http://yunuslaraozgurluk.com/yunuslar-bodrum-mehmet-kocadon

c. http://yunuslaraozgurluk.com/yunuslar-bodrum-mumcular-ilgilidir

d. http://www.iha.com.tr/5-metrekarede-kac-yunus-yasar-cevre-207917

4. Alman Balina ve Yunus Koruma grupları ProWal ve WDSF ile Mehmet Kocadon’un görüşmeleri ile ilgili haberler:

a. http://www.bodrumdabugun.com/almanlar-baskana-gitti

b. http://bit.ly/1mTQhsZ

5. Bodrum Yunus Gösteri Merkezi ile ilgili başlatılacak protestolara bir örnek: Kaş Yunus Parkı (2012-2013)

a. www.dha.com.tr/oscarli-belgeselciden-kastaki-yunuslar-icin-kampanya_272526.html

b. http://www.hurriyet.com.tr/kultur-sanat/haber/22996057.asp

c. http://www.turizmplanet.com/kas-yunus-parki-fiilen-kapandi/