Gece kulübündeki köpekbalığı hayvan hapishanesine nakledildi

Esarete alınmış bir canlıyı bir başka hapishaneye nakleden Tarım ve Ormanlığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Club Summer Garden gece kulübü, köpekbalığının yurtdışında deniz içindeki köpekbalığı koruma alanlarından birine nakline dair PETA Almanya’nın uzmanlık ve maddi destek çağrısını yok saymış durumda.

Bir gecede binlerce dolar kazanan bir işletmeye kesilen 1500 TL’lik komik para cezası da, Türkiye’de olmayan hayvan haklarının ve etkin, caydırıcı yasal yaptırım eksikliğinin en somut göstergesi!

Club Summer Garden yetkilileri ise, tüm özgürlük çağrılarına rağmen, Anadolu Ajansı’na verdikleri bir başka demeçte, akvaryumdan vazgeçmeyeceklerini, köpekbalığı yerine “ışıktan ve gürültüden rahatsız olmayan başka balık türlerini” getireceklerini söylüyor.

Daha kötüsü, belediyenin “su ürünleri” mühendisi olarak basına konuşan şahıs ise, köpekbalığının gece kulübünde “iyi bakıldığını, ortamdan rahatsız olmadığını” beyan edecek kadar sorumsuz ve bilinçsiz.

Yetkili ve uzman sıfatıyla hayvanların yaşam haklarını ellerinden alan, inşa ettikleri hapishaneler ile hayvan ticaretini körükleyen ve şansı olan hayvanların dahi özgürlüğe kavuşmasına engel olan kişi ve kurumlara soruyoruz: PETA Almanya’nın destek çağrısını neden görmezden geldiniz? Bir canlı esaretten kurtarılabilecekken, neden bir başka yerde tutsak edilmesine izin verdiniz?

Köpekbalığıyla ilgili bilgi edinme başvurumuza hala yanıt vermeyen Tarım ve Orman Bakanlığı bilgi edinme hakkımıza engel olduğu takdirde, bununla ilgili de hukuki süreci başlatacağımızı beyan ediyoruz.

DHA tarafından basına verilen haberi, taşınma süreci ve yetkililerin yaklaşımı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi içerdiği için Hürriyet gazetesinin sayfasından aşağıda paylaşıyoruz.


Ünlü turizm merkezindeki görüntüler büyük tepki toplamıştı! Köpek balığı yeni yaşam alanına nakledildi

Antalya’nın Alanya ilçesindeki gece kulübünde, akvaryum içinde 10 yıldır tutulan köpek balığı ‘Summer’, yüksek sesli müziğe, yanıp sönen ışıklar ve eğlenen konukların gürültüsü gibi nedenlerle işkenceye maruz kaldığı yönündeki iddialar sonrası il merkezindeki yeni yaşam alanı akvaryuma nakledildi.

Antalya’nın turistik ilçelerinden Alanya’da gece kulübündeki 10 metrekarelik akvaryum içinde beslenen 60-70 santim boyunda, 6-7 kilo ağırlığındaki Köpek Balığı, 10 yıl önce satın alındı. ‘Summer’ adı verilen siyah uçlu köpek balığı, eğlenmek için gelenlerin ilgisiyle karşılaştı. Eğlenmeye gelenler, köpek balığı ile fotoğraf çektirip sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Eğlence mekanına gelen Alman turist, Almanya’nın en büyük hayvan hakları organizasyonu olan PETA Almanya’ya (PETA Deutschland e.V.) ‘Summer’ın durumunu bildirdi. Bunun üzerine PETA’dan işletme sahibine, köpek balığının doğal ortamına bırakılması yönünde uyarı geldi. Demirören Haber Ajansı’nın (DHA) gündeme getirmesinin ardından Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, balığın işletmeden alınıp uygun koşullara kavuşturulması talimatını verdi. Belediye yetkilileri de kent merkezinde yer alan Avrupa’nın en büyük tüneline sahip akvaryumunun yetkilileriyle görüşerek, ‘Summer’ı buraya nakletmek için harekete geçti.

ÖNCE SU ARDINDAN BALIK ALINDI

Büyükşehir Belediyesi tarafından görevlendirilen ekip, köpek balığını almak için sabah saatlerinde eğlence merkezine geldi. Burada işletme sahipleri tarafından karşılanan ekip, önce köpek balığının bulunduğu suyun tuzluluk, ısı ve oksijen seviyesini ölçtü. Ardından su, kamyonet içindeki dev tanka aktarıldı. Aktarma işlemi 1 saat sürdü. Su seviyesi düşen akvaryuma görevli, çıplak ayakla girerek köpek balığını branda ağla yakaladı. Güçlükle kontrol edilen köpek balığı ‘Summer’, hızla kamyonet içerisindeki tanka alındı. Tank içine de özel cihaz yerleştirilerek yolculuk süresince köpek balığına oksijen desteği sağlandı.

50 BİN DOLAR TEKLİF EDEN OLMUŞ
İşletme yetkilisi Ahmet Uyar, 10 yıl boyunca taze balıkla beslenen köpek balığının bulunduğu akvaryumun başında her gece bir güvenlik görevlisinin görevlendirildiğini, akvaryuma yaklaşılmaması için etrafına demir bariyerler yerleştirildiğini anlattı. Balığın bir akvaryumcudan 10 santimetre boyundayken alındığını kaydeden Uyar, “Ayrılmak bizim için biraz zor olacak ancak daha iyi bir yerde olacağı için de sevinçliyiz. Hüznü ve sevinci aynı anda yaşıyoruz. ‘Summer’ı almak isteyenler oldu hatta spor dünyasından birkaç isim 50 bin dolar teklif etti ama kabul etmedik. Bu alanda yeni bir projemiz olacak. Akvaryum duracak ve yerine daha farklı Balık türlerini düşünüyoruz. Sesten, ışıktan rahatsız olmayacak balık türleri olacak” diye konuştu.

Ahmet Uyar, balığın ses ve ışık sisteminden rahatsız olmadığını, bunun defalarca inceleme yapan uzmanlar tarafından rapor edildiğini de dile getirdi.
Büyükşehir Belediyesi’nde görevli su ürünleri mühendisi Nazif Ay ise köpek balığının yaşadığı alanda aslında rahatsız olmadığını söyledi. Uygun koşullar oluşmasaydı balığın büyümeyeceğini ve bir süre sonra öleceğini de anlatan Ay, “Tropikal tür. İşletme balığa son derece iyi bakmış. Sağlıklı durumda. Sadece daha iyi bir yerde yaşaması için taşıyoruz” dedi.

AYNI TÜRDE 5 KÖPEK BALIĞIYLA YAŞAYACAK

2 saatlik yolculuğun ardından ‘Summer’, Antalya merkezdeki yeni yuvasına getirildi. Burada görevlilerce alınan ‘Summer’, birkaç günlüğüne misafir edileceği ve gözleneceği tanka yerleştirildi.

‘Summer’, 21 gün sonra 37 metrekarelik, içinde 37 ton su bulunan, aynı türde 5 çeşit köpek balığının bulunduğu akvaryumda yaşayacak. Köpek balığı ‘Summer’ın tüm ömrünü akvaryumda geçirdiği ve insan tarafından beslenmeye alıştığı için doğal yaşam ortamına dönmesinin mümkün olmadığı, bundan sonraki yaşamını akvaryumda sürdüreceği kaydedildi.

Kapak fotoğrafı: DHA / Kaynak: Sputnik News