Kanada yunus ve balina esaretini yeni bir tasarıyla yasaklayabilir

Nova Scotia Senatörü Wilfred Moore, Kanada’da deniz memelisi ticaretini, üretimini ve esaretini yasaklamayı hedefleyen yasa taslağını kamuoyuyla paylaştı. 

Bu fotoğrafta Vancouver Akvaryumu’nda görülen Nanuq adlı beluga (beyaz balina) Seaworld Orlando’da hayatını kaybetti. (CBC Haberleri)

11 Haziran 2015 tarihinde Senato’ya sunulan yasa tasarısı, Kanada’daki setase (yunus, balina, porpoise) esaretini aşamalı olarak sonlandırabilir. Tasarı, Vancouver Akvaryumu’nu ve Ontario-Niagara Şelaleleri’ndeki Marineland Deniz Parkı’nı hedef alıyor.

Yasa tasarısını hazırlayan Nova Scotia Senatörü Wilfred Moore, düzenlediği basın toplantısında tasarının esaret altındaki deniz memelilerinin üretimine yönelik maddeler barındırdığını da belirtti ve “Bu muhteşem canlıların doğal yaşam ortamlarına ait olduklarını düşünüyorum” dedi. Moore, federal seçimlerin yaklaştığı bugünlerde, milletvekillerinden ve milletvekili adaylarından tasarıya destek vermelerini istedi.

Yeşil Parti Lideri Elizabeth May de basın toplantısında tasarıyı desteklediklerini vurguladı: “Bunun zorlu bir süreç olduğunu biliyorum. Fakat bilimsel araştırmaların da açıkça gösterdiği gibi, deniz memelileri son derece duyarlı ve sosyal hayvanlar. Onların   esaret altındaki yaşamları, asla doğal yaşam ortamlarının yerini tutmuyor.”

Yasa tasarısı aynı zamanda Jane Goodall Enstitüsü, Canadian Federation of Humane Societies, Zoocheck Canada ve üç kişinin ölümüyle ilgisi olan Seaworld’deki katil balina hakkındaki belgesel Blackfish’in yönetmeni Gabriela Cowperthwaite’in da desteğini kazandı. Cowperthwaite bir ifadesinde “Artık değişmemiz ve evrim geçirmemiz gerekiyor” demişti.

Daha önce Marineland’i hayvanlara kötü muamele etmekle suçlayan eski deniz memelisi eğitmeni Phil Demers ise, “Tutsaklığın, bu büyüleyici canlılar ve onları önemseyen insanlar üzerindeki fiziksel ve duygusal sonuçlarına bizzat şahit oldum. Hiçbir canlı benim gördüklerimi yaşamaya zorlanmamalı. Yeni yasa tasarısının bu acımasız uygulamaya son vereceğini umuyorum” dedi.

Hayvanlara kötü davrandıklarına dair iddiaları reddeden Marineland yetkilileri, tesise yönelik pek çok soruşturma yürütülmesine rağmen, hiçbir zaman hayvanlara kötü muamele ile suçlanmadıklarını veya bu nedenle herhangi bir kimse ya da kurumla davalık olmadıklarını belirtti. Marineland Sözcüsü yasa tasarısı hakkında yorum yapmadı ama “Halkın güvenini tesis etmek için gözetimimiz altındaki tüm deniz memelilerinin bilimsel temele dayanan yasalar çerçevesinde iyi bakıldığını söyleyebiliriz” dedi. Marineland Sözcüsü, aynı zamanda Ontario Hayvan Koruma Polisi’nin (SPCA) hayvanat bahçesi denetim programlarını sonuna kadar desteklediklerinin altını çizdi.

Yeni Ontario Kuralları temel alınıyor

Yasa tasarısı, katil balinaların alım, satım ve üretiminin Kanada’nın Ontario eyaletinde yasaklamasının hemen ardından Senato’ya sunuldu. 28 Mayıs’ta kabul edilen Ontario Cemiyeti Hayvanları Koruma Yasası’ndaki (Prevention of Cruelty to Animals Amendment Act) değişiklikler, diğer deniz memelilerinin de koruma statüsünü artırmıştı. Kanun;

Deniz memelileri barındıran tesislerde hayvan koruma komitelerinin bulundurulmasını zorunlu kılıyor. Deniz memelileri barındıran tesislerde onları gözlemleyecek bakıcıların ve klinik bakımlarını sağlayacak vasıflı veterinerlerin bulundurulmasını gerektiriyor. Bu maddelerin ihlali durumunda cezanın, 60 bin dolara ve iki yıl hapis cezasına kadar çıkmasına izin veriyor.

Senato’ya sunulan yeni yasa tasarısı ise, deniz memelilerine daha fazla koruma sağlayabilmek adına Ontario Kuralları’nın bir adım ötesine geçmeyi planlıyor. Tasarı, yaralı hayvanların istisna olması şartıyla, deniz memelilerinin doğal yaşam ortamlarından koparılmasını ve doğal yaşam ortamlarından canlı yakalanlamalarını da yasaklamayı hedefliyor.

Nanuq adlı bir beyaz balina Vancouver Akvaryumu’na damızlık olarak gönderilip geri alındıktan sonra bu yıl içinde Seaworld Orlando’da hayatını kaybetmişti. Vancouver Parkı Yönetim Kurulu, bu ölümden sonra deniz memelisi üretimini yeniden tartışmaya açmayacaklarının altını çizmişti.

Kaynak: CBCNews – Captivity of whales, dolphins targeted by Senate bill, 11 Haziran 2015

Çeviri: Elif Karadeniz

İlgili haber 1: Deniz parkında 2 haftada 2 ölüm

İlgili haber 2: Georgia Akvaryumu’ndaki Yavru Beyaz Balinanın Ölümünde Sır Perdesi Yok

Yunuslara Özgürlük Platformu