Marmaris’teki yunus gösteri merkezi mühürlendi!

Marmaris Hayvan Hakları Derneği ve Muğla Barosu Doğal Yaşamı Koruma ve Hayvan Hakları Komisyonu’ndan aldığımız bilgilere göre, Marmaris’teki yunus gösteri ve terapi merkezi mühürlendi.

31 Temmuz 2020 – Marmaris Hayvan Hakları Derneği (MAHAKDER) tarafından paylaşılan bilgilere göre yunus parkının işletmesini yapan şirketin satış ofisine ve gösteri merkezine kilit vuruldu. Marmaris Belediyesi’ne yapılan bilgi edinme başvurusu sonucu ortaya çıkan ruhsatla ilgili bir sorun nedeniyle tesisin faaliyetlerinin askıya alındığı tahmin ediliyor.   

Geçtiğimiz yıllarda Muğla’ya bağlı Marmaris’te faaliyet gösteren MAHAKDER ve Muğla Doğa ve Hayvan Hakları Platformu üyeleri, pek çok kez “yunuslara özgürlük” eylemi yapmış ve tesisin kapatılması için Muğla Barosu Doğal Yaşamı Koruma ve Hayvan Hakları Komisyonu’nun desteğiyle Marmarislilerden imza toplamıştıMarmaris Çevrecileri Derneği de, deniz içinde hapsedilen yunusların gösteri ve terapiye zorlandığı tesisin kapatılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurmuştu. 

Şimdi sıra, Kaş ve Fethiye’de olduğu gibi, Marmaris’teki hayvan hapishanesinin tamamen kapatılmasında ve yunusların korunmasında… Bunun için gelin hep birlikte sürecin takipçisi olalım! 

TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’nun nihai raporunda, 10 yıllık kapsamlı mücadelemizin sonucu olarak, Türkiye’de yunus parklarının yasaklanması ve mevcutların kapatılması tavsiye kararı olarak sunulmuşken ve yasama sürecinde bu kararın uygulanması beklenirken;  

  • Tesis sahipleri tarafından belediyeye işyeri açma ve çalışma ruhsatı başvurusu yapılması halinde işletme ruhsat vermemesi için öncelikle Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’a,
  • Tesisteki hayvanların bu süreçte tesis sahiplerinin yunusları ihmal etmediğinin denetlenmesi, deniz memelisi uzmanı veteriner hekimlerce yunusların sağlık kontrollerinin yapılması ve park tamamen kapatılana dek yunusların şimdilik yerinde, daha sonra ise oluşturulacak bir rehabilitasyon alanında korunması için de Marmaris İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ve Marmaris İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nejmettin Kaya’ya sesleniyoruz. 

Marmaris’teki yunus parkı bir daha açılmamak üzere kapatılmalıdır.

Marmaris Belediyesi, İstanbul, Antalya, Kuşadası ve Alanya gibi sınırları dahilinde yunus parkı olan diğer belediyelere örnek olacak şekilde hayvanlar lehine ilerici bir karar alarak hayvan esaretini sonlandırmalı; hayvanların acısından turizm geliri elde edilmesine daha fazla izin vermemelidir. 

Tarım ve Orman Bakanlığı ve ilçe teşkilatı ise, yıllardır denetlemediği bu tesise ve burada tutsak edilen hayvanlara karşı yasal yükümlülüklerini yerine getirerek hayvanlara kötü muamele karşısında harekete geçmelidir.  

Marmaris Yunus Parkı’nın mühürlenmesinde emeği geçen ve yerelde mücadeleyi sürdüren MAHAKDER, Marmaris Çevrecileri Derneği ve Muğla Barosu Doğal Yaşamı Koruma ve Hayvan Hakları Komisyonu Temsilcisi Avukat Ayşegül Mungan’ı tebrik ediyoruz. Gelişmeleri bölgedeki sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yakından takip edecek ve sizi bilgilendireceğiz.

Çünkü önümüzdeki günlerde doğa ve hayvan hakları savunucularının desteğine daha fazla ihtiyacımız olacak.

Parkın tamamen kapatılması ve hayvanların korunması için yetkililerle görüşmelerimizi sürdüreceğiz.

Umarız Alanya, Konyaaltı, Kemer, Serik, Kuşadası ve İstanbul’a da örnek olur yereldeki mücadele. Tüm hayvan hapishanelerinin kapatılması için de TBMM’deki mücadelemize devam!

Tüm hayvan hapishaneleri kapatılana dek mücadelemiz sürecek.

Yunuslara Özgürlük Platformu