Kanada’da yunus ve balina esareti yasaklanmak üzere

Kanada Senatosu, üç yılın sonunda, Türkiye’ye de örnek olması gereken bir karar aldı ve yunus ve balinaların deniz parklarında tutsak edilmesini yasaklayan kanun teklifini kabul etti.

S-203 olarak bilinen yasa tasarısı Mayıs ayına kadar Avam Kamarası tarafından onaylandığı takdirde, üreme programları veya gösteri/terapi kapsamında yunus ve balinaları esaret altında tutan tesislere ve kişilere 200.000 Kanada doları ceza kesilecek. Aynı zamanda yunus ve balinaların ithalatı ve ihracatı yasaklanmış olacak.

24 Ekim 2018 – Yasa tasarısı ilk kez Kasım 2015’te Senatör Wilfred Moore tarafından sunulmuş, Yeşiller Partisi Lideri Elizabeth May’den, liberallerden demokratlara kadar farklı partilere mensup milletvekillerinden ve Kanada vatandaşlarından da büyük destek görmüştü.

Hatta Kanadalılar, yasa tasarısının gündemden düşmesini engellemek ve bazı senatörlerin mevcut deniz parklarının açık kalması için yürüttükleri lobi çalışmalarını etkisiz hale getirmek için Senato’nun e-mail sistemini kilitleyecek kadar tepki mesajı atmıştı.

Animal Justice ve Humane Society International gibi hayvan hakları örgütleri ise, bu alanda mücadele veren sivil toplum kuruluşlarını temsilen süreci en başından beri takip etmişti. Yasa tasarısı aynı zamanda Jane Goodall Enstitüsü, Canadian Federation of Humane Societies, Zoocheck Canada ve üç kişinin ölümüyle ilgisi olan Seaworld’deki katil balina hakkındaki belgesel Blackfish’in yönetmeni Gabriela Cowperthwaite’in da desteğini kazanmıştı.

Halihazırda Kanada’da yunus ve balinaları esaret altında tutan iki tesis var: Marineland ve Vancouver Akvaryumu. Her iki tesis de 2015’ten bu yana tasarıya karşı çıkmış, Senatör Whip Don Plett gibi bazı Muhafazakar Parti milletvekilleriyle işbirliği halinde tasarının iptali için çeşitli girişimlerde bulunmuşlardı.

Ancak tasarının yasalaşması halinde, yunus ve balinaların esaret altında “üretilmesi” ve her türlü ticareti (ithalat/ihracat) yasaklanacağı için, bu tesislerdeki hayvanların esareti de aşamalı şekilde son bulacak.

Aynı zamanda yıllardır bu tesislerde tutsak edilen yunus ve balinalar için Whale Sanctuary Project’in de devreye girmesi bekleniyor. Nova Scotia, British Columbia veya Washington’da deniz içinde bir koruma alanı inşa etmeyi planlayan grup, doğaya geri dönemeyecek durumda olan hayvanlara ömür boyu koruma sağlamayı planlıyor.

Çeviri/Derleme: Yunuslara Özgürlük Platformu

Kaynaklar: Animal JusticeWDC

İlgili Haberler: Kanada, Vancouver Akvaryumu & Marineland