Bodrum’daki tutsak deniz memelileri için yeni bir umut!

Bodrum’da yeni belediye başkanının seçilmesiyle, Yunuslara Özgürlük Platformu olarak 2014 yılında yazar Buket Uzuner ile birlikte başlattığımız, Bodrum Dolphin Park yunus gösteri ve terapi merkezinin kapatılmasını talep ettiğimiz imza kampanyasında yeni bir döneme girdik (EN). 
 
 
#BodrumYunusParkinaHayir – Kampanyada, 2011’den bu yana eylemlerimiz, yasal başvurularımız ve resmi görüşmelerimiz aracılığıyla dile getirdiğimiz çağrımız aynı: Bodrum Dolphin Park bir an önce kapatılsın ve Bodrum’da böyle bir vahşete bir daha izin verilmesin (bkz. Bodrum Dolphin Park Kapatılsın: Zaman Çizelgesi). 
 
İmzalarınız ve paylaşımlarınızla sizin de desteğinizi bekliyoruz! Yeni Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a esaretin değil, özgürlüğün yanında olduğumuzu hep birlikte gösterelim. 
 
change.org/bodrumyunusparkinahayir #BodrumYunusParkinaHayir 
 
”Bodrum’da yıllardır tutsak edilen deniz memelileri için hala bir umut var! Yeni belediye başkanı Ahmet Aras Bodrum için yeni bir dönemin başlangıcı, Bodrum Yunus Parkı’ndaki tutsak hayvanlar için de özgürlüğün sembolü olabilir. Bunun için hep birlikte yeniden harekete geçiyoruz ve bu süreçte her birinizin desteğine ihtiyacımız var!
 
Bodrum’u çevreleyen denizlerde özgür yunuslar, deniz kaplumbağaları, hatta Akdeniz fokları görülebilirken, Bodrum’un doğal ve kültürel zenginlikleriyle anılması gerekiyor; hayvanlara eziyet eden, dünya çapında boykot edilen ve tutsaklıktan para kazanan bir yunus gösteri merkeziyle değil…
 
Bu yüzden, Bodrum Dolphin Park’ın bir an önce kapatılmasını ve Bodrum’da böyle bir vahşete bir daha izin verilmemesini talep ediyoruz.”
 
Kampanya metninin devamını okumak için bu bağlantıya tıklayabilir ya da change.org/bodrumyunusparkinahayir adresini ziyaret edebilirsiniz. 
 
TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’na da talebimizi ilettik
 
Kampanyayla bağlantı olarak yeni bir gelişmeyi de sizlerle paylaşmak isteriz: Yunuslara Özgürlük Platformu olarak 30 Mayıs 2019 tarihinde AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel başkanlığında toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’nda, Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu’nun bir bileşeni olarak yaklaşık 30 dakikalık bir sunum gerçekleştirdik.
 
 
Partileri temsilen komisyonda yer alan üyelere, yunus parkları ve hayvanlı sirkler başta olmak üzere kara ve su sirki olarak tanımlanan her türlü tesisin/etkinliğin neden kapatılması/yasaklanması gerektiğini etik, hukuki ve bilimsel yönleriyle aktardık.
 
Hayvana işkence ve esaret endüstrisinin gizlenen gerçeklerini ele aldığımız sunumda yalnızca Bodrum Dolphin Park’ın değil, aynı zamanda Antalya, Muğla, İstanbul ve Aydın’da yer alan diğer tüm yunus gösteri ve terapi merkezlerinin kapatılması, hayvan ticaretinin engellenmesi ve bu tesislerdeki hayvanların koruma altına alınması yönündeki talebimizi de ilettik. 
 
Platform sözcümüz Öykü Yağcı Tonay’ın yaptığı sunumun tamamını, diğerleriyle birlikte Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu sayfasından ve bu bağlantıdan izleyebilirsiniz.
 
 
Sesimizi büyütmek için kampanyayı imzalayıp çevrenizle lütfen siz de paylaşın: change.org/bodrumyunusparkinahayir 
#bodrumyunusparkinahayir
 
Bodrum Dolphin Park yunus gösteri ve terapi merkezinin kapatılması için 2011’den bu yana Yunuslara Özgürlük Platformu olarak yürüttüğümüz mücadeleye dair ayrıntılı bilgi almak için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz ve Zaman Çizelgesi’ne göz atabilirsiniz.
 
2014’ten bu yana TBMM düzeyindeki taleplerimizi ve süreci bu bağlantıdan inceleyebilirsiniz. 
 
https://youtu.be/VHiCChKS9bQ
 
Video: Bana Göz Kulak Ol Derneği (BGKO) & PToT Film – “Benim Bir Dostum Var, Dostum Esir Tutulmamalı”