Yavru yunus gösteri sırasında hayatını kaybetti

Bulgaristan’ın Varna şehrindeki bir tesiste gösteriye zorlanan yavru yunus hayatını kaybetti. Dokuz gün önce dünyaya gelen yunus, geçtiğimiz Cuma günü yunus parkında düzenlenen bir gösteri sırasında öldü. Doğum sonrası annesiyle yeterli ve düzgün bir iletişim kuramayan yavruya park çalışanlarının müdahale edemediği bildirildi. 

Source: novini247.com

11 Ağustos 2019 – Yapılan nekropsi sonucunda yavru yunusun iç organlarının sağlıklı olduğu anlaşıldı, fakat ölüm nedeninin beyindeki bir sorunla ilişkili olabileceği tahmin edildi.

Yavru yunusun hayatını kaybetmesinin ardından gösteri sonlandırıldı ve yunusun ölüsünü gören kafedeki müşteriler tesisten çıkarıldı.

İzleyicilerden biri olan Biser Lyubenoz, bTV’ye yaptığı açıklamada, yavrunun ölümünü anlayan diğer yunusların gösteri yapmayı reddettiklerini, dansa ve oyuna devam etmek istemediklerini belirtti.

Parktaki beş yunusa yaz aylarında her gün dört gösteri yaptırılıyor. Uzmanlara göre bu sayı çok fazla.

Animal Protection Society’den (Hayvan Koruma Derneği) Maria Radulova, “Bu gösteriler sırasında hayvanların tüm enerjilerini tüketiyorlar. Yunusların hareketli hayvanlar olduğunu biliyoruz, ama onları bu havuzlarda verdikleri komutlar doğrultusunda sürekli zıplamaya zorluyorlar. Doğal yaşam ortamlarındaki gibi özgür, aktif bir yaşam değil bu,” dedi.

Yunusların eğitmeni Sonia Stoyanova ise, gösterilerin tüm yıl sürmediğini, yalnızca yaz aylarında kısa sürelerle yaptırıldığını ve yunuslara dinlenmek için yeterli vakit verildiğini iddia etti.

Uluslararası istatistiklere göre yeni dünyaya gelen yunusların yüzde 65 ila 75’i ilk altı ayda hayatını kaybediyor. Tesiste tutulan 9 aylık Flipper ise bir istisna.

Kaynak: Shilfa.com Video: bTV Fotoğraf: novini247.com