Yunus parkında bir eğitim işkencesi daha: Yunuslar sopayla dövülerek “eğitiliyor”

Türkiye’deki yunus parklarıyla hayvan ithalatı ve istihdam boyutunda ticari ilişkileri olan Rusya’da, bir kez daha hayvana şiddet belgelendi. Yekaterinburg Oceanarium’daki eğitimleri izleyen bir kişi, yunus eğitmeninin yunuslardan birini sopayla dövdüğünü, diğerini ise korkuttuğunu kayıt altına aldı.

Mayıs ayında Rusya’daki Primorsky Deniz Parkı ve Akvaryumu’nda çekilen ve Free Russian Whales adlı hayvan hakları örgütü tarafından paylaşılan görüntüler, beluga olarak da bilinen beyaz balinaların “eğitimler” sırasında dövüldüğünü ortaya koymuştu. Eğitmen Dmitry Bachinsky’nin, istenilen “öpme” hareketini yapmamak için direnen iki yetişkin erkek belugaya tokat atıp tekmelediği, diğer eğitmenin de hiçbir şey yapmadığı videoda görülüyordu.

“Paylaşın ki sümen altı edemesinler”

Türkiye’nin yunus parklarına yönelik hayvan ithalatı ve çalışan istihdamı açısından yakın ticari ilişkiler içinde olduğu Rusya’da bu kez, Yekaterinburg Oceanarium yunus parkındaki eğitim adı verilen işkenceler haber oldu.

Pavel Drapov adlı bir Instagram hesabından yayılan görüntüler, Karadeniz’den yakalanmış yedi yunusun bulunduğu hayvan hapishanesindeki yunus eğitimi sırasında hayvana yönelik fiziksel şiddete başvurulduğunu bir kez daha kanıtladı.

Drapov, şahit olduğu bu görüntüleri paylaşırken yunus parkı yönetiminin “bu eğitim tarzını açıkça desteklediğini” söyledi ve gerçeklerin daha fazla insan tarafından bilinmesi için paylaşım desteği beklediğini belirtti: “Destekliyorlar çünkü yunusların bu canavarların elinde çalışmasının tek yolu bu. Tüm bunlar sizin için insanlar! Güvenmek istedikleri biri tarafından dövülme korkusuyla önünüzde zıplayan yunusları izlemekten ne kadar keyif alırsınız? Sizden bu paylaşımı olabildiğince yaymanızı rica ediyorum! Belki bunu ne kadar çok insan bilirse, yunus parkının bu hikayeyi sümen altı etmesi o kadar zor olacaktır!”

Eğitmenin ceza alması ve tesisin kapatılması isteniyor

Aralık ayında çekildiği bilinen görüntüler üzerine polise başvuran hayvan hakları aktivistleri, esaret altında tutulan hayvanların durumunun denetlenmesi, soruşturma başlatılması ve Dmitry German adlı eğitmenin ceza alması için polise başvurdu. Aktivistler aynı zamanda yunus parkının kapatılması için harekete geçti.

Yunus parkı sahipleri ise, ticari çıkarlarının zedelenmemesi için bir kez daha kamuoyunu yanıltmak amacıyla sopanın, sözde eğitmenin bir “el uzantısı” olduğunu ve yunusun nereye zıplayıp yüzmesi gerektiğini “gösterdiğini” iddia etti.

Dahası tesis müdürü Ekaterina Pokazanieva, tesisin “ticari itibarı ve imajı zedelendiği” için cezai yaptırım uygulanması için hayvana yönelik zulmü ifşa eden kişiyi bulmaya çalıştıklarını gazetecilere söyledi.

Video milletvekiline ulaştı

Video, Devlet Duması milletvekiline de ulaştı.

Rusya Federasyonu Devlet Duması Başkanı Ekoloji, Doğal Kaynaklar ve Çevre Koruma Komitesi Birinci Başkan Yardımcısı Vladimir Burmatov, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda “Deniz memelilerinin alaycı ve acımasız bir şekilde sömürülmesinin ardında, ‘kültürel etkinlik, eğitim’ maskesinin arkasında, ellerini ovuşturan tüccarların kârı var. Elbette bu duruma eğilip kurumla ilgili sorunu çözeceğiz. Sanırım bir sürü ihlal de ortaya çıkacak. Taleplerimizi zaten gönderdik, ancak sorun ile sistematik şekilde ilgilenmek gerekir” dedi.

Şiddet görüntüleri istisna değil

Daha da önce de İspanya’nın en büyük hayvan hapishanelerinden Marineland’de benzer bir görüntü kaydedilmişti.

Fiziksel ve psikolojik şiddet uygulayan eğitmenin, istediği hareketi yapmadığı için yunusları “Tembel şey! Topa dokunsana! Kovayı şimdi kafana yiyeceksin! Aptal mısın, yoksa aptal ayağına mı yatıyorsun?” diyerek azarladığı, hatta tokatlayıp tekme attığı ortaya çıkmıştı.

Bu videolar, dünyanın neresinde olursa olsun, yunus parkları ve deniz akvaryumlarının ziyaretçilerden gizlediği pek çok zulüm biçiminin canlı ve somut birer örneği. Aynı zamanda istisna olmadığının da bir kanıtı.

Birçok ülke, deniz memelilerinin esaret altında tutulmasını yasaklarken, Türkiye ve Türkiye’nin “eğitilmiş yunus” ithalatı, personel temini gibi konularda yakın temasta olduğu Rusya gibi ülkeler, 21. yüzyılda bu çağdışı ve zalimane tesisleri ayakta tutmak için çabalıyor.

Bu videolar hayvan hapishanelerinin ziyaretçilerden gizlediği pek çok zulüm biçiminin canlı ve somut birer örneği. Aynı zamanda istisna olmadığının da kanıtı.


Kaynaklar: unian.net, ural.kp.ru