Esaretten kurtarılmış balinalar için rehabilitasyon merkezi 2023’te açılıyor

Hayvan hapishanelerinin olmadığı bir dünyaya artık bir adım daha yakınız. Whale Sanctuary Project (Balina Koruma Alanı Projesi); esaretten kurtarılmış balinaların doğaya geri dönebilmeleri, dönemeyecek durumda olanların ise ömür boyu korunacağı deniz içi rehabilitasyon merkezini bitirmek üzere.

Kuzey Amerika’nın Nova Scotia bölgesinde 2023 yılında açılacağı duyurulan merkez, Türkiye’de mücadelemize yeni başladığımız 2010 yılında ilk irtibat kurduğumuz kişilerden biri olan ve yunusla terapi aldatmacasına dair pek çok makalesini Türkçeye çevirdiğimiz Dr. Lori Marino ve ekibi tarafından kuruluyor.

Marino aynı zamanda deniz memelilerinin esaret altında maruz bırakıldığı fiziksel ve psikolojik şiddetin hayvanlar üzerindeki olumsuz etkileri konusunda da uzman. 

2010’dan bu yana, Meclis’te yaptığımız görüşmelerde ve bakanlıklara yönelik resmi başvurularımızda dile getirdiğimiz buydu.

Dört bir yanı denizlerle çevrili olan, buna rağmen Avrupa’nın en fazla deniz hapishanesine, yani yunus parkına sahip ülkesi olan Türkiye’de, Balina Koruma Alanı Projesi gibi, deniz memelileri için uzmanlar ile birlikte deniz içi rehabilitasyon alanı açılması… 

Tarım ve Orman Bakanlığı sorumluluk almıyor

Bunun için elbette, görev tanımı içinde olmasına ve tutsak hayvanlara el koyma yetkisi 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 24. maddesi gereğince yalnızca kendisinde olmasına rağmen, hayvan istismarına karşı ve hayvan hakları için son 11 yıldır tek bir samimi ve ilerici adım atmayan Tarım ve Orman Bakanlığı ile diğer ilgili kamu kurumlarının sorumluluk alması ve elini taşın altına koyması gerektiğinden, talebimiz bunca yıl dikkate bile alınmadı.

Dahası, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle hayvan hapishanelerinin devlet teşviki alacağı duyuruldu. 

Bu süreçte ise, Haziran 2019’da duyurduğumuz gibi, Yunanistan’ın Lipsi Adası’nda benzer bir girişim başlatılarak en azından Türkiye’ye yakın bir lokasyonda hayvanlar için bir umut doğmuş oldu.

Bugün ve gelecekte daha fazla sayıda ve türde hayvanın tutsak edilmemesi için mücadelemizi ve mücadelemizi büyütmek için uzmanlarla ve sivil toplumla dayanışmamızı sürdüreceğiz. Türkiye’ye ve dünyaya örnek olacak hayvanlar lehine olumlu gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz.

Hayvan hapishanelerinin hepsi yıkılana dek…

Kapak fotoğrafı: Mendar Bouchali / Unsplash