Bodrum-Güvercinlik’teki yunus parkına izin vermeyeceğiz!

8 Aralık tarihinde Bodrum’dan Kaş’a taşınan dört yunusun hemen ardından, 27.12.2011 tarihi itibariyle, Bodrum’a üç yeni yunus getirildiği ve 5-6m2’lik bir alana hapsedildiği ihbarını aldık. Aynı gün içerisinde çekilmiş üç fotoğrafla birlikte, hukuk ihlallerine karşı Bodrum Güvercinlik’teki yunus parkına karşı yasal süreci bugün başlatıyoruz.

Siz de, yasal bilgi edinme hakkınızı kullanarak, bizim yaptığımız gibi, aşağıdaki bilgi edinme mektubunu, “gönderilecek adresler” bölümündeki yetkili kurumların tümüne yollayabilirsiniz. Tarih, isim-soyad ve T.C. kimlik no. bölümlerine bilgilerinizi girerek gönderebilir, bu yunusların “çalıştırılmaması” ve işletmecilerin elinden alınması için kişisel taleplerinizi kendilerine yönlendirebilirsiniz.

Konuyla ilgili tüm gelişmeleri ve boykot sürecini, web sitemizden ve Facebook’taki Yunus Parkları Kapatılsın sayfamızdan takip edebilirsiniz.

* * *

BİLGİ EDİNME METNİ ve GÖNDERİLECEK ADRESLER

Tarih:

Konu: Bodrum Güvercinlik’teki yunus parkına getirilen 3 yunus hakkında

(Başvurumuz, BİMER’e de iletilmiştir)

T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

T.C. GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI

MUĞLA İL GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ

BODRUM İLÇE GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. MUĞLA VALİLİĞİ

BODRUM BELEDİYE BAŞKANLIĞI

BODRUM KAYMAKAMLIĞI

BODRUM SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞI

27.12.2011 tarihinde bize ulaşan yazılı bir ihbar sonucu, Bodrum Güvercinlik’teki yunus parkının Kaş’a taşınan 4 yunusla birlikte boşalmasının hemen ardından, Bodrum’a 3 yunusun transfer edildiği, 5-6m2’lik bir alana hapsedildiği ve yakın zamanda da farklı deniz memelilerinin getirileceği bilgisini aldık. Ekteki fotoğraflar da 27.12.2011 tarihinde çekilmiş ve başvuruma ek olarak sunulmuştur.

08.12.2011 tarihinde Bodrum – Güvercinlik’teki yunus parkı boşaltılmış, 4 yunus Kaş’a taşınmıştı. Kaş’taki yunus parkının yeniden açılmaması için büyük bir protesto kampanyası başlatılmış, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’dan Bodrum’daki parkın ruhsatı ve statüsü hakkında bilgi almak amacıyla Yunuslara Özgürlük Platformu üyeleri e-mail yoluyla bilgi istemişti (EK2). Ancak bugün itibariyle Mehmet Kocadon’dan konuyla ilgili hiçbir bilgi gelmedi.

Geçtiğimiz yaz, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum’daki yunus parkının iş yapmayacağına dair duyurusunu, Alman hayvan hakları örgütü ProWal ve WDSF aracılığıyla uluslararası kamuoyuna yapmıştı (Mektup, bahsi geçen STK’lardan temin edilebilir).

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un sorularımızı yanıtsız bıraktığını ve uluslararası platformda verdiği sözü tutmadığını görüyor, bu nedenle de aşağıdaki sorularımızın, bilgi edinme kapsamında, yetki ve sorumluluk alanlarına göre, her bir ilgili kurum tarafından detaylı bir şekilde yanıtlanmasını talep ediyorum:

1. Bodrum’a getirilen yunuslar kaç adettir ve nereden, hangi yunus parkından veya ülkeden getirilmiştir? Yakın zamanda başka deniz memelilerinin gelmesi planlanmakta mıdır?

2. Bodrum’a getirilen yunuslar ithal edildiyse, CITES’in zorunlu tuttuğu menşei ve taşıma belgeleri var mıdır? Varsa menşei belgelerinin birer kopyasının tarafımıza gönderilmesini talep ediyoruz. Yunusların cinsiyetleri ve yaşlarına dair tüm bilgilerin bizimle paylaşılmasını talep ediyoruz.

3. Bodrum Güvercinlik’teki yunus parkının statüsü, resmi durumu nedir? İşyeri açma ve çalışma ruhsatı verilirken, hangi ticari faaliyet kapsamında ruhsat verilmiştir, ruhsat tahsisinde hangi bakanlık ya da kamu birimi yetkilendirilmiştir? Ruhsat süresi ne kadardır ve ruhsat başvurusu hangi şirket/kişi tarafından yapılmış, işletmesi kime aittir? Ruhsatın bir kopyasının acilen tarafımıza sunulmasını talep ediyoruz.

4. Yunuslar hangi şirkete aittir? Hangi şirket tarafından getirilmiştir? Kaş’taki Whale Turizm Ltd. Şti. ile bağlantısı nedir?

5. Yunusların şehirler-ilçeler arası taşınması sırasında, hangi yasa maddelerine göre işlem yapılmıştır; yunuslar ne şekilde taşınmıştır? İl ve ilçe Tarım Müdürlükleri’nin, bu transferden bilgisi var mıdır, Bakanlığı temsilen yetkili kişiler transfer sırasında görev almış mıdır?

6. En önemlisi de, bu yunusların transferi ve götürüldüğü işletme, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Türkiye’nin de imza attığı uluslararası Bern Sözleşmesi hükümlerince nasıl “yasal” kabul edilmektedir ve buna nasıl izin verilmektedir? Tüm bu süreç, 5199’un temel maddelerine ve Bern Sözleşmesi’nin de istisnai maddelerine (madde 9) dahi aykırıdır. Parka getirilen yunus türleri, Bern Sözleşmesi Ek Liste II’deki “kesin koruma altına alınan fauna türleri” arasındadır ve bu türlerin ticareti ve taşınması yasaktır. Aynı şekilde yetkili kurumlar, bu tesislere izin vererek T.C. Anayasası’nın 90. maddesini çiğnemektedir.

7. Son olarak, Bern Sözleşmesi’nce özel koruma altındaki bu türlerin “istisnai” kullanımları hakkında tarafların “Daimi Komiteye her iki yılda bir rapor” göndermesi zorunlu kılınmıştır. Bu raporlar gönderilmiş midir? 2011 ve 2011 öncesindeki tüm raporların birer kopyasının tarafımıza ek olarak sunulmasını, gönderilmesini rica ediyoruz.

8. Yetkilerinizi kullanarak ve yasaları gözeterek, bu parkın açılmasına izin vermemenizi talep ediyor, yunusların en yakın zamanda işletmecilerin elinden kurtarılıp koruma altına alınmasını istiyoruz. 

Bu bağlamda, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ve 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun kapsamında, yukarıdaki soruları temel alan başvurumun değerlendirilmesini ve yasal süre içerisinde konuyla ilgili tarafıma geri dönülmesini talep ediyorum.

Saygılarımla,

İsim-Soyad:

T.C. Kimlik No:

EK 1 27.12.2011 tarihli fotoğraflar (Bodrum-Güvercinlik’e getirilen yunuslar)

EK2 – 15.12.2011 tarihli Mehmet Kocadon’a gönderilen mektup (Yunuslara Özgürlük Platformu tarafından)

Sn. Kocadon’un şahsına iletilmek üzere:


DGezgin <.com> 15 December 2011 14:22
To: baskan@bodrum.bel.tr

Cc: info@bodrum.bel.tr, yazi@bodrum.bel.tr

Sayın Mehmet Kocadon,

Nisan ayında Prowal ve WDSF’ye yazdığınız mesaj, Yunuslara Özgürlük Platformu olarak elimize ulaştı ve konuyla ilgili hassasiyetinizi gördükten sonra size özellikle yazmak ve sizden bilgi almak istedik. Sizin mektubunuzuda en alta iliştirdik. Bu nedenle, aşağıda belirteceğimiz konularda bize bilgi vereceğinizi ve fikirlerinizi paylaşacağınızı umuyoruz.

Şu anda tüm Türkiye çapında büyük bir kampanya başlatmış bulunuyoruz. Yunus parklarının kapatılması ve Kaş’ta yeni bir yunus parkının açılmaması için yurtiçinden ve yurtdışından çok büyük destek ve farkındalığa yönelik adımlar var. www.yunuslaraozgurluk.comve www.facebook.com/yunuslaraozgurlukadresilerinden bu kampanyamızı ve destekçilerimizin yorumlarını takip edebilirsiniz. Aynı zamanda “Bilimsel Veriler” ve “Gerçekler” sayfamıza da gözatmanızı rica ediyoruz.

Bildiğiniz gibi Kaş’ta yeni bir yunus parkı açılmak üzere. 8 Aralık’ta Kaş’a taşınan yunuslar, daha önce Bursa’da, ardından Bodrum Güvercinlik ve Kefaluka Otel’de gösteri yunusu olarak çalıştırılmış, Türkiye’nin en sağlıksız ve yorgun yunusları.

Kaş Belediye Başkanı’nın basına yaptığı açıklamada, yunusların kendisinden habersiz getirildiği, ruhsatlarının olmadığı bilgisi veriliyor. Ancak Kaş Sahil Güvenlik’in yerinde yaptığı görüşme sonucunda da, alanın Şubat ayında Kaymakamlık’tan kiralandığı ve bir hafta içerisinde de tüm evrakların Belediye’den alınacağına dair Platformumuza bilgi geldi.

Tüm bu bilgiler ışığında ve sizin samimi mesajınızın altını çizerek merak ettiğimiz noktalar şunlar:

1. Bodrum’daki yunus parkı bir daha açılmamak üzere kapatıldı mı? Ruhsat iptali gerçekleşti mi? Ruhsatla ilgili son durum nedir?

2. Yunus parkının Kaş’ta tutunamaması durumunda, yunusların Bodrum’a geri dönmesine izin verecek misiniz? Biz, bu ihtimalin de tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini savunuyoruz ve bu yönde sizden yanıt bekliyoruz.

Bodrum’daki yunus parkının artık çalışmadığını, ruhsat iptalinin gerçekleştiğini ve bir daha Bodrum’da ya da Muğla’da yunus parkı açılmamasını, yunuslarla gösteri/terapi yapılmamasını umuyoruz.

Bodrum Belediye Başkanı olarak bize vereceğiniz bilgiler çok önemli ve sayısı 15 bini aşan destekçilerimiz de sizden gelecek bu yanıtı bekliyor. Sosyal ağlarda ve web sitemizde yanıtınızı özellikle paylaşmak istiyoruz.

Gözatmak isterseniz, bugüne kadar Kaş’la ilgili çıkan haberleri ve ilgili bağlantıları da aşağıya ekliyoruz.

Yanıtınızı bekliyoruz.

Saygılarımla,

Deniz Gezgin
Yunuslara Özgürlük Platformu – Basın Sözcüsü

http://www.yunuslaraozgurluk.com/Kas-yunus-parkini-protesto(Türkçe bilgi edinme başvurusu)

http://www.yunuslaraozgurluk.com/new-dolphin-park-in-Kas-dolphinarium(İngilizce bilgi edinme başvurusu)

http://www.ntvmsnbc.com/id/25305823/#storyContinued(NTVMSNBC haberi)

http://www.iha.com.tr/4-yunusun-kastaki-esareti-8-gununde-205911.haber (İHA haberi)

http://www.bodrumhaber.com/?p=6198(BodrumHaber haberi)

http://www.yunuslaraozgurluk.com/node/293 (Kaş Sahil Güvenlik’in açıklaması)

EK3 – HAYVANLARI KORUMA KANUNU

http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5199.html

EK 4 – BERN SÖZLEŞMESİ

http://cevrehukuku.net/index.php/sozlesmeler/65-bern

* * *

GÖNDERİLECEK ADRESLER

info@tarim.gov.tr, bilgiedinme@tarim.gov.tr, alo174@tarim.gov.tr, bilgiedinme@basbakanlik.gov.tr,bilgi@basbakanlik.gov.tr, islemler.illeridaresi@icisleri.gov.tr, mahalli@mahalli-idareler.gov.tr, yerelidareyon@hotmail.com, mahalli@icisleri.gov.tr, bimer@basbakanlik.gov.tr, info@mugla-tarim.gov.tr, mugla.bodrum@tarimnet.gov.tr, mugla@icisleri.gov.tr, ozel.kalem@kulturturizm.gov.tr,sgb@kulturturizm.gov.tr, tursab@tursab.org.tr, hukuk@tursab.org.tr, info@bodrum.bel.tr, baskan@bodrum.bel.tryazi@bodrum.bel.tr, bodrum@bodrum.gov.tr, fen@bodrum.bel.tr, imar@bodrum.bel.tr, zabita@bodrum.bel.tr, bodrum@icisleri.gov.tr