Video: Anne yunus ölü yavrusunu terk etmiyor

Bir anne yunus henüz, hayatını kaybetmiş olan yavrusundan ayrılmaya hazır değil… Üzerindeki derin yaralar nedeniyle yavruya hızla giden bir botun veya jet skinin çarptığı tahmin ediliyor.

5 Haziran 2019 – ABD Florida’nın Indian Shores kıyılarında See Through Canoe ekibi tarafından çekilen bir videoda, anne yunusun ölmüş olan yavrusunu terk etmeyerek bir süre boyunca onunla yüzmeye devam ettiği görülüyor. Videoda ikinci bir yetişkin yunus, dibe batmaya başlayan yavruyu su yüzeyine çıkarma konusunda anne yunusa yardım ediyor.

Bu yürek parlayıcı videoda gözlenen “ölü türdeşlerine bakma, ilgi gösterme ve özenli hareket etme” davranışı aslında pek de şaşırtıcı değil. Hayvanlarda, özellikle de deniz memelilerinde acı, yas tutma ve keder tepkilerine benzeyen davranışların yaygınlığını kanıtlayan pek çok araştırma literatürde mevcut. Hatta Haziran 2018’de Zoology dergisinde yayımlanan bilimsel bir çalışma yunusların bu tür davranışları, diğer setase (yunuslar ve balinalar) türlerine oranla 18 kat daha fazla gösterme eğilimi olduğunu dile getiriyor.

Özellikle dişilerin ölü türdeşleriyle ilgilenmesinin altında yatan nedenin korumaya, canlandırmaya ve kurtarmaya çalışma veya yas tutma davranışı olduğu düşünülüyor.

Kaynak: TampaBay & ScienceDirect

Önemli Not: Lütfen denizde size eşlik eden yunuslar olduğunda hızınızı azaltın, uzakta yunus sürüsü gördüğünüzde deniz taşıtınızı hızla üzerlerine sürmeyin ve etraflarından dolanın. Çünkü özellikle yavrular yetişkin yunuslar kadar hızlı yüzemiyorlar ve nefes almak için daha sık yüzeye çıkmaları gerekiyor. Bu da onları, bu tür kazalara karşı daha savunmasız yapıyor.