Belgeseller

Doğru bilinen yanlışları bize etik, bilimsel ve hukuki dayanaklar ile gösteren, hayvan ticareti üzerinden gelir elde eden şahıs ve kurumların kamuoyundan gizlediği gerçekleri gözler önüne seren, dünyadan ve Türkiye’den belgesel yapımlar…

The Cove (Koy)
Japonya’nın Taiji Koyu, her yıl binlerce yunusun kanıyla boyanıyor. Koyda her yıl gerçekleştirilen yunus katliamını, Türkiye dahil olmak üzere dünya çapındaki gösteri ve terapi merkezlerine yönelik yunus ticaretiyle birlikte gözler önüne seren Oscar ödüllü belgesel. Deniz memelisi uzmanı aktivist Richard O’Barry ve OPS ekibi imzasıyla.
Blackfish
Dünya çapındaki tematik akvaryumlarda ve yunus parklarında tutsak edilen deniz memelilerine dair gerçekleri katil balinalar üzerinden ortaya koyan belgesel, özellikle ABD’nin en tartışmalı tesislerinden SeaWorld’ün ziyaretçi kaybederek ekonomik çöküşe geçmesine neden olmuş ve politikalarını zorla değiştirmelerine yol açmıştı. Kamuoyundan gizlenen esaret endüstrisinin gerçek yüzünü gözler önüne seren ödüllü belgesel 2013 yapımı, Gabriela Cowperthwaite imzalı ve Netflix’ten izlenebiliyor.
Racing Extinction
Dünya tarihinin altıncı büyük yok oluşuna girdiğimiz, Antroposen olarak adlandırılan içinde bulunduğumuz “İnsan Çağı”nda nesli yok olan türlere ve bu tükenişi engellemek için yapabileceklerimize odaklanan belgesel, The Cove’un yapımcı ekibi OPS imzalı.
A Fall from Freedom
Esaret altında tutulan yunus ve balinaların maruz kaldığı fiziksel ve psikolojik işkenceyi, esaret endüstrisinin tarihini anlatan belgesel bilim insanları, biyologlar, deniz memelileri uzmanları, eski eğitmenler, aktivistler ve halihazırdaki park yetkilileriyle röportajları içeriyor. San Francisco merkezli yapım şirketi EarthViews tarafından hazırlanan yapım, 82 dakika ve oyuncu Mike Farrell tarafından seslendiriliyor.
Earthlings (Dünyalılar)
Dünya çapında milyonlarca kişinin hayatını değiştiren, pek çok kişinin insan dışı hayvanlarla ilişkilerini sorgulayıp vegan feselfeyi benimsemelerini sağlayan belgeseli, vegan oyuncu ve aktivist Joaquin Phoenix seslendiriyor. Ağır şiddet ve hayvan istismarı içeren görüntüler için uyarı gerektiren, Nation Earth imzalı bir yapım.
Onlar Aslında Gülümsemiyor
İstanbul Bilgi Üniversitesi yüksek lisans mezunu Berivan Dural, yunus parklarına satılmak üzere binlerce yunusun ailelerinden koparıldığı bu kirli ticaret hakkında farkındalığı artırmak amacıyla bitirme projesi olarak çektiği “Onlar Aslında Gülümsemiyor” adlı belgeselini, Türkiye’de son yıllarda yunus parklarına karşı oluşan tepkilerin bir sembolü olarak Japonya Başkonsolosluğu’na gönderdi. Bitirme projesinde Yunuslara Özgürlük Platformu, TÜDAV ve WWF Türkiye’den de görüş alarak yunus parklarının perde arkasını anlattı.
Saving Flipper (Flipper’ı Kurtarmak)
Digiturk 18. kanalda yayın yapan Türkiye’nin ilk yerli belgesel kanalı İZ TV’de Savaş Karakaş’ın “Sudaki İzler” kuşağı kapsamında gösterilen Flipper’ı Kurtarmak (Saving Flipper) tutsak yunusların dramı üzerine hazırladığı “Ağlayan Flipper” ve “Yüzdüm Yüzdün Yüz” belgesellerinin tamamlayıcısı niteliğinde.