Seyahat devi Expedia yunus parkı içeren tatil paketlerine yasak getirdi

Ne kadar acımasız olduklarının farkına vardıkça, hayvanlı gösterilerin ve sirklerin yasaklanmasına yönelik çağrılar artıyor. İş dünyası ve karar vericiler de toplumsal farkındalığın artmasıyla iş yapma biçimlerini ve yasaları değiştiriyor.

İşte hayvanlar lehine yaşanan en güncel gelişmelerden biri seyahat devi Expedia tarafından paylaşıldı. 2020’de satış rekorları kıran şirket 2022’den itibaren, yunus gösteri merkezlerini içeren tatil paketlerinin satışına son vereceğini duyurdu.

Expedia, “Sağlayıcılarımıza güncellenen politikaya uymaları veya siteden çıkmaları için 30 gün veriyoruz” dedi. Yasağı ihlal eden deniz parklarını ise siteden kaldıracağını açıkladı.

İnsan-hayvan etkileşimine ve hayvan gösterilerine son

Şirket yönergelerine “Yunus, balina ve diğer deniz memelileriyle etkileşim aktivitelerini veya bu hayvanların gösterilerini içeren faaliyetleri yasaklıyoruz” ibaresini ekledi. Daha da önemlisi, hayvan hapishanelerinin sonunu ve dönüşümü beraberinde getirecek bir de şart koştu: “Tutsak hayvanlara deniz içinde kalıcı bir yaşam ortamı sağlayan merkezlere, akredite olmaları ve hayvanlarla etkileşim içermemeleri veya hayvanlara gösteri yaptırmamaları koşuluyla izin verilir.”

Expedia, “fil, büyük kedi, ayı, sürüngen ve primatlar dahil yabani ve egzotik hayvanlarla temasa izin veren işletmelere de yer vermediklerini vurguladı. Egzotik/evcil hayvan kafeleri, restoranları ve gezici hayvanat bahçelerini de dışarıda bıraktıklarını hatırlattı.

Diğer seyahat şirketlerine olumlu örnek

Expedia Group, hayvanlara ilişkin politikasını daha iyi hale getirmek için yaptığı tarihi hamleyi Twitter’da paylaştı.

Yıllardır seyahat firmalarının hayvan sömürüsüne verdikleri desteği çekmeleri için kampanya yürüten hayvan hakları grupları kararı olumlu karşıladı. Aktivistler aynı zamanda bu adımın, daha fazla seyahat şirketini olumlu etkileyerek benzer bir politika değişimini tetikleyeceğini umuyor.

World Animal Protection’dan Katheryn Wise yaptığı açıklamada 2019’dan bu yana Expedia’ya yönelik kampanya yürüttüklerini söyledi. Bu süreçte 350 binden fazla kişinin desteğini aldıklarını vurgulayan Wise, “TUI gibi diğer seyahat devlerinin doğru olanı yapmasının ve aynı kararı almasının zamanı geldi,” dedi.

“Seyahat şirketleri, yunusların tutsak edildiği eğlence sektörünü sürdürmede büyük bir rol oynuyor. Dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden biri olan Expedia Group’un bu duruşu sergilemesinden çok memnunuz.”

Şirketler üzerinde kamuoyu baskısı artırıyor

Son yıllarda, deniz parklarındaki esarete karşı toplumsal tepki çok daha görünür oldu. Özellikle The Cove ve Blackfish belgesellerinden bu yana SeaWorld gibi hayvan hapishanelerine destekte keskin düşüş görüldü.

  • Bu durum seyahat devleri Virgin Holidays ve Thomas Cook’u, SeaWorld biletlerinin satışını durdurmaya ve hayvanlara ilişkin şirket politikalarını yeniden şekillendirmeye zorladı.
  • Intrepid Travel da 2014’te fillerle gezinti içeren faaliyetlerine son vererek diğer şirketler arasında domino etkisi yarattı.
  • PETA hayvan hakları örgütü, Mastercard ve Savings.com’un da bu tesislerdeki hayvan sömürüsüne dair ayrıntıları öğrendikten sonra yunuslarla yüzme programlarına destek vermemeye başladığını bildirdi.
  • Seyahat derneği Abta ise, Ocak 2020’de güncellediği yönergelerinde tutsak fillerle etkileşimi kabul edilemez olarak tanımladı. Büyük maymunları, ayıları, timsahları, katil balinaları, tembel hayvanları ve büyük kedileri besleme aktivitelerini içeren turistik faaliyetleri de kınadı.

Kaynaklar: Vegan Food and Living, The Guardian, Best Life Online

Kapak fotoğrafı: Dušan veverkolog