Fransa hayvanlı sirkleri, yunus parklarını ve kürk çiftliklerini yasaklıyor

Türkiye tüm tepkilere rağmen hâlâ hayvanlı sirkleri yasaklamazken ve yunus parklarını kapatmazken, Fransa parlamentosu geçtiğimiz Perşembe günü hayvanlı sirklerde yabani hayvanların kullanılmasına son veren yasayı onayladı. Yasağa, kürk çiftlikleri ve yunus parkları da dahil edildi.

2020’den beri gündemde olan hayvan hakları mevzuatına göre, yabani hayvanların iki yıl içinde gösterileri yasaklanacak ve yedi yıl içinde sahiplenilmesi yasa dışı ilan edilecek.

Fransa Başbakanı Emmanuel Macron tarafından imzalanan yasa, önümüzdeki beş yıl içinde yunus gösterilerini de yasaklayacak ve ülkedeki tek vizon kürk çiftliği de, kürk üretimine getirilen yasakla birlikte kapanacak.

Yeni yasa, yabani hayvanların televizyon programlarında, gece kulüplerinde ve özel partilerde kullanılmasını da yasaklıyor.

Hayvan satışı ve hayvana kötü muameleye ağır para cezası

Yeni yasa aynı zamanda hayvanlara kötü muameleye beş yıla kadar hapis ve 936.000 TL’ye (75.000 Euro) kadar artıracak ve evcil hayvan satışına getirilen kısıtlamaları sıkılaştıracak.

Hayvan hakları savunucuları ve çevreciler ise yasayı yetersiz buluyor. Endüstriyel hayvancılıkta sömürülen hayvanların koşullarının iyileştirilmesi için tarım sistemini değiştirmesi gerektiğini vurgulayan gruplar, aynı zamanda avcılık ve boğa güreşi gibi hayvana yönelik zulme yasal yaptırım getirilmemesini eleştiriyor.

Türkiye ve Hayvanları Koruma Kanunu

Bize göre Fransa’daki düzenleme, hayvan sömürüsünden para kazanan bu endüstrilerin birkaç yıl daha devam etmesine izin verdiği için yeterli değil. Pek çok sömürü biçimi de dışarıda bırakılmış durumda.

Ancak Ak Parti iktidarının güncellediği 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile kıyaslandığında, çok daha ileri düzeyde olduğu görülebiliyor.

Yunus parklarını talep edilen sürede kapatmayan ve 10 yıl daha “çalışma izni” veren kanun, hayvanlı sirkleri ve kürk çiftliklerini de yasaklamıyor. Dahası, hayvanat bahçesi açma iznini şahıslara da vererek, bireylerin dahi hayvanat bahçesi açmasına izin veriyor. 2021 ortalarında açıklanan ve Cumhurbaşkanlığı kararıyla çıkartılan hayvanat bahçelerine KOSGEB desteği de hayvan tacirlerini koruyor.