Esaret altındaki hayvanları kurtaracak robot yunus geliştirildi

Yunuslara Özgürlük Platformu olarak hayvan ticaretini ve esaretini sonlandırmak; hayvanların korkusu, acısı ve mutsuzluğu üzerinden kâr elde eden esaret endüstrisinin sonunu getirmek için, sömürü içermeyen bu tür yenilikçi teknolojileri kısa vadede, acilen hayata geçirmemiz, bu alanlara yatırım yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Fakat bunu yaparken hayvanların havuzlara ve kafeslere ait olduğuna dair hatalı algıyı yıkmak için de daha iyisini yapmalıyız. 

Hayvanları sevmek, onlara saygı ve hayranlık duymak, onlarla birlikte doğal yaşam alanlarını korumamız gerektiğini gösterebilmek için önce onları ömür boyu tutsak etmemiz ve sonra da temel yaşam haklarının ellerinden alındığı ortamlarda onlarla yakın etkileşime girmemiz veya bu etkileşimin yerine başka bir şey koymamız gerekmiyor. Tüm bunları anlamak ve aktarmak için sayısız belgesel, kitap ve video bugün elimizin altında. Artık bu kirli ve kanlı ticareti desteklemek için hiçbir bahanemiz yok.

15 Ekim 2020 – ABD merkezli mühendislik şirketi Edge Innovations, gelecekte eğlence parklarında tutsak yunusların yerini alabilecek, çok gerçekçi bir yunus robotu tasarladı.

Uzaktan kumandayla kontrol edilen robot yunusla yüzen bir gönüllü, “Onu ilk gördüğümde gerçek olduğunu düşündüm” dedi.

Başlangıç fiyatının 3 ila 5 milyon dolar olacağı aktarılan robot, esaret altında tutulan yabani hayvanların yerine geçebilir ve eğlence parklarındaki kalabalıkları eğlendirebilir.

Edge Innovations’ın kurucusu ve CEO’su Walt Conti, şu anda yaklaşık 3 bin yunusun esaret altında yaşadığını ifade etti ve şunları söyledi:

“Bu yüzden birçok kişi, yunusları sevmeye ve onlarla ilgili bir şeyler öğrenmeye istek duyuyor. Ve biz de bu istekten yararlanmak ve yunusları sevmenin yeni yollarını sunmak istiyoruz.”

Derisi tıbbi silikondan yapılan 250 kiloluk robot yunusun boyu 2,5 metreye ulaşıyor.

Şirket ayrıca, Hollywood’un gişe rekorları kıran filmleri Özgür Willy (Free Willy), Mavi Korku (Deep Blue Sea) ve Anaconda’da yer alan su canlılarının da robotlarını tasarladı.

Şirketin animatronik programının kreatif direktörü Roger Holzberg, şöyle konuştu:

“Bu pilot proje fikri, su altında bir ‘Susam Sokağı’ yaratmak istiyor.”

Kaynak: Independent Türkçe

Video: BBC Türkçe