TBMM’de yunus parklarının ve hayvanlı sirklerin yasaklanması talebimizi bir kez daha ilettik

TBMM’de yaptığımız sunumla bir kez daha Türkiye’deki tüm yunus parkları ve hayvanlı sirklerin kapatılması, yenilerinin açılmaması ve bu tesislerdeki hayvanların koruma altına alınması yönündeki talebimizi ilettik.

 
Yunuslara Özgürlük Platformu olarak 30 Mayıs 2019 tarihinde AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel başkanlığında toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’nda, Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu’nun bir bileşeni olarak yaklaşık 30 dakikalık bir sunum gerçekleştirdik.
 
Partileri temsilen komisyonda yer alan üyelere, yunus parkları ve hayvanlı sirkler başta olmak üzere kara ve su sirki olarak tanımlanan her türlü tesisin/etkinliğin neden kapatılması/yasaklanması gerektiğini etik, hukuki ve bilimsel yönleriyle aktardık. Hayvan istismarından uluslararası sözleşmelerin ve mevcut ulusal mevzuatın ihlaline, ruhsatlandırma ve resmi süreçlerdeki hukuksuzluklardan bulaşıcı hastalık, yunus terapisi ile kaza ve ölüm risklerine kadar pek çok farklı konu başlığını örnekleriyle açıkladık. 
 
Hayvana işkence ve esaret endüstrisinin gizlenen gerçeklerini çeşitli videolarla ve bilimsel uzman görüşleriyle ele aldığımız sunumda Antalya, Muğla, İstanbul ve Aydın’da yer alan toplam 10 yunus gösteri ve terapi merkezinin kapatılması, bu ticari işletmelere yönelik hayvan ithalatının/ticaretinin engellenmesi ve bu tesislerdeki hayvanların koruma altına alınması yönündeki talebimizi de ilettik. 
 
TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu üyelerinin, etik, bilimsel ve hukuki gerçekler ışığında, hayvanların ve insanların lehine sonuçlanacak bir rapor çıkarmalarını bekliyoruz. 
 
Platform sözcümüz Öykü Yağcı Tonay’ın yaptığı sunumun tamamını, diğerleriyle birlikte Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu sayfasından ve bu bağlantıdan izleyebilir, Meclis tutanaklarına bu bağlantıdan erişebilirsiniz.
 
Atlı faytonlardan hayvan deneylerine, barınaklardan mezbahalara ve hayvanat bahçelerine kadar Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu Kurucular Kurulu’nun, TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’na iletmiş olduğu taleplerin tamamını görmek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.
 
2014’ten bu yana TBMM düzeyindeki taleplerimizi ve süreci ise bu bağlantıdan inceleyebilirsiniz. 
 
 
 
Basında çıkan bazı haberler: